The place is awesome! I've been studying here since the middle of the fourth grade
This school is just incredible. A cozy interior in which it is pleasant to study. Very cool teachers, all the teachers are so cool, they just want to learn! I won't express "special gratitude" because it can be offensive to people who haven't been expressed, and I also learned this from one of the teachers at the school. 😊
I recommend everyone to go here, it's sooooooooo cool here)))
See original · Русский
3
V
Level 15 Local Expert
March 16
Review of the open day at Nyberg Private School.
The preamble
The cost of tuition at the school is $590 per month, plus an annual fee of $600, which translates to $700 per month. Training format: 5 weeks of classes – 1 week of holidays, which reduces the total number of study weeks per year.
Positive
The only positive aspect is a complete training program. Not only standard subjects are included, but also additional disciplines that develop soft skills, such as emotional intelligence and crafts.
Minuses
1. Inadequate school condition
The interior is shabby: desks are peeling, chairs creak.
There is an old, worn-out sofa in the courtyard (right in the center), which immediately forms a negative impression.
In general, there is a feeling that the condition of the premises is not being properly monitored.
2. Organizational chaos
The teachers interrupted each other during the presentation. The Chinese TV periodically blinked and turned off. The academic director spoke uncertainly, inserting "uh" and "aaa" in each sentence, which made it difficult to perceive the information. If that's how they teach in school, it raises questions.
The presentation was prepared "out of the blue": regulations are observed from case to case, the text is poorly readable. If a school sells education for $700 a month, it's worth at least making a high-quality presentation with a normal design.
3. Nutrition leaves much to be desired
As a demonstration of school meals (according to the organizers), we were offered cookies and puff pastry with a minimum amount of cottage cheese. Again, you're selling a pretty good check!
Conclusion
For $700 per month, you expect a completely different level. At the moment, the school offers broken furniture, chaotic organization and questionable nutrition. There is no attention to detail, and the price does not match the quality at all. The impression is negative.
See original · Русский
tatiana Shafeeva
Level 4 Local Expert
November 10, 2024
A wonderful school! We really like it! The child is happy to go to school!