The ice cream is not bad, but it did not produce a wow effect, some flavors did not like at all. Use the scales to control the weight. It seems to the eye how much it will hang there, but in fact a large bowl, like in salad bars in hypermarkets (there were no others), holds about 800 g, which is more than 60 rubles. It is necessary to get the hang of the dispenser in order to cut off small portions, but in the meantime you will get the hang of it, and the bowl is almost full. Most people at the checkout are clearly surprised and upset when they see the total amount, and then they don't finish eating, because objectively the portion is too large. In general, it seems to be fun due to the fact that you can mix flavors and volume yourself, make sprinkles and toppings, but the sediment from such a surprise remains at the checkout, you don't want to go a second time.
See original · Русский
Диана Конецкая
Level 10 Local Expert
December 7, 2024
to be honest, the high price for this ice cream is not justified!
it seems tastier in the neighboring island, it has a rather watery taste here.
the sprinkles and additional sweets are weathered and specially selected so that more weight comes out.
as a result, 45p for two servings! a woman with two children took it in front of us - 55p. is this a reasonable price?
See original · Русский
1
Евгений Гальченко
Level 7 Local Expert
December 26, 2024
It's a great place. The quality of service is solid 5. The furnishings and interior are the same: everything is tasteful. The pricing and product quality are pleasing! Thank you.
See original · Русский
Илья Нестеров
Level 5 Local Expert
December 20, 2024
The ice cream is very tasty and, importantly for me, not high in calories. I don't know why people write about the price. 33 penguins standing nearby sell for 4.5 rubles per 50 grams. At sweety, the price is 7.99 per 100 grams. It turns out even cheaper than penguins, while the ice cream is much tastier and there are a lot of different additives, besides there are tables.
See original · Русский
Ксения Ивановская
Level 9 Local Expert
February 9
Delicious! I took a peach, mango, classic + lots of jelly beans, bubochka and airy rice. Top combination. It turned out 360g for 28.77rubles. Satisfying!
See original · Русский
Денис Фишман
Level 4 Local Expert
November 30, 2024
There is no organization, there are a lot of people, but they can't pay properly, ice cream is constantly running out and they replenish it for half an hour, people only have time to get in line, they are immediately chased away, first organize everything, and then launch!
See original · Русский
Кирилл Б.
Level 2 Local Expert
December 19, 2024
I liked that it is not as greasy as regular ice cream and you can eat more. I didn't like that there was a queue, but on the weekend it was inevitable)
See original · Русский
Ксения М.
Level 3 Local Expert
December 28, 2024
Disgusting watery ice cream for an unjustified price in no way.
(we tried all available flavors, everything is bad)